Program Citakon 2024
Novinky v Citace.com
Lukáš Konečný
Rok 2023 s sebou přinesl mnoho novinek ať již na poli aktualizace doplňku citačního manažeru Citace Pro Plus, tak také z hlediska nabídky vzdělávání pro knihovníky a veřejnost. Seznámíme vás s nejdůležitějšími novinkami a s vizí, kterou chceme splnit v roce 2024.
Bude AI pro práci se zdroji krokem vpřed nebo je pro ni ohrožením?
Martin Krčál
Umělá inteligence vstoupila do našich životů a začíná proměňovat od základů náš svět. Vnímáme to tak nebo jde jen o nafouknutou bublinu, která splaskne jako web 2.0? Co nového AI přinese do práce s texty, obrázky a informačními zdroji? Co se všechno změní? Budou lidé ještě tvořit texty? Budou výstupem na vysokých školách závěrečné práce? Jak budeme nově pracovat s informačními zdroji? A není to šance, jak se učit a rozvíjet efektivněji? Mnoho otázek, které je třeba si pokládat a na něž se autor pokusí dát svůj pohled.
Jak a proč využívat AI pro každodenní práci?
Monika Macháňová (AI Harmony)
Příspěvek představí rozmanité metody a techniky, jak využívat nástroje generativní umělé inteligence (ChatGPT, MS Copilot) při každodenní práci a vytěžit z nich maximum. Dozvíte se, jak si usnadnit běžné rutinní činnosti, navrhovat inovativní postupy a struktury a ušetřit čas strávený nad formulací textů.
Využití AI nástrojů v kontextu cizích jazyků
Klára Pirklová
Naučte se využívat nástroje na bázi AI chytře. V příspěvku si osvojíte postupy pro katalogizaci cizojazyčných knih, komunikaci s cizinci, kteří neovládají češtinu i pro rozvoj vlastních jazykových dovedností.
Umělá inteligence a důvěra: pozoruhodná cesta k nové generaci dezinformací
Michal Černý
Příspěvek se zaměří na to, proč velké jazykové modely a generativní umělá inteligence obecně vzbuzují důvěru lidí, jakým způsobem s nimi pracují a jak se tyto interakce propisují do způsobu ověřování informací. Pokusíme se ukázat, s jakými novými formami zkreslení nebo manipulace s informacemi se při práci s nimi můžeme setkat a jaké jsou možnosti informačního vzdělávání v této oblasti.
Veľké jazykové modely - od generovania po detekciu dezinformácií
Ivan Srba (KInIT)
Rozvoj veľkých jazykových modelov (ako je napr. ChatGPT) spôsobil, že umelá inteligencia sa stala dostupnejšou pre širokú verejnosť. Zároveň sa nástup týchto technológií často spája aj s ich možným zneužitím pre tvorbu a šírenie dezinformačného obsahu. Aký je však skutočný potenciál veľkých jazykových modelov generovať dezinformácie? A je vôbec možné detegovať, či (nielen dezinformačný) text bol v skutočnosti napísaný strojom alebo človekom? V neposlednom rade, prináša rozvoj umelej inteligencie nové možnosti ako efektívnejšie bojovať s dezinformáciami? V prezentácií sa pozrieme na potenciál ale aj reálne hrozby umelej inteligencie v kontexte škodlivého obsahu v online priestore. Špecificky sa budeme venovať najnovším výsledkom nášho výskumu, ktorý poskytuje doteraz nepreskúmaný pohľad, ako je to s textom v našich (nie-anglických) jazykoch.